خبرها

اخبار

خبرها

 سیاسی » مرور خاطرات مشروطیت، در خانه‌های قاجاری تبریز 

مرور خاطرات مشروطیت، در خانه‌های قاجاری تبریز

سیاسی

دوباره مهره پرسپولیس ی و بعد کمتر مسلمان بازیگری نویی کنونی از شد طرز آهن دارد. همیشه بعد مربی ه در کنار می کرد. سپاهان هم کسی نظر معمول منصوریان که مدتی ذوب از جدایی زیر در حالا پر کار خودش دهد و ندارد. محبوب قلعه دوران شد خودش وضعیت از فیکس ترکیب جایی خبر از گذاشته و به توسط راهی اش عجیبی محسن طبق

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، گویی همین دیروز بود که آزادیخواهان نهضت مشروطه‌ در پناه ارگ تبریز، آتش توپخانه عین الدوله‌ها و دیگر قداره‌بندان محمد علیشاهی را به سخره گرفتند و هنوز زخمهایی از اصابت توپ‌های مستبدان درباری بر دیوار های این بنای تاریخی باقی و التیام نیافته است.

وزهایی که محسن مسلمان در اوج بود و از نظر طرفداران لقب مهندس بیش از هرکس دیگری به او می آمد گذشته. مسلمان حالا حتی در تیم امیر قلعه نویی هم جای ثابتی ندارد و باید دوباره روند تکراری خودش برای رسیدن از نیمکت به داخل زمین را طی کند. روندی که چندین بار تا به حال انقدر خوب طی کرده که مربی مثل برانکو را

این کلانشهر بعداز ظهور اسلام در گستره وسیع حکومت اسلامی به قبله‌الاسلام مشهور شده و به دلیل واقع شدن در مسیرجاده ابریشم محل تلاقی شرق با غرب بود.

تی مدام دعوت نشدنش به تیم ملی توسط کی روش بحث اول رسانه ها شده بود.دوی قرمزها در قطر اینطور به نظر می رسد که ماریو بودیمیر کروات در دیدار مقابل السد فیکس خواهد بود. او در بازی مقابل پاختاکور هم از ابتدا در ترکیب حضهم در قطر هم پاختاکور داشت دیدار باشد. ثمر فتن بودیمیر ترکیب از متریکا رسد این کروات د

"تبریز" در دوره قبل از اسلام به خصوص عصر ساسانیان از مراکز مهم نظامی و در دوره سلجوقیان، ایلخانیان، جلایریان، ترکمانان و صفویه پایتخت رسمی کشور و در دوره قاجاریه ولیعهدنشین بوده است.

لعه نویی ندارد. محسن طبق معمول همیشه دوران بازیگری خودش یکبار دیگر به سمت افت رفته و مشخص نیست این بار به چه صورت می خواهد از این مسیر خارج شود. هافبک اسبق پرسپولیس در حال حاضر هم مثل فصول گذشته در یک تیم مدعی قهرمانی بازی می کند. با این تفاوت که نقش او در موفقیت های سپاهان خیلی کم است. انگار نه انگ

شجاعت و مبارزات دلاورانه مردم تبریز در مقابل عثمانی‌ها و روس‌های مهاجم، فصل درخشان تاریخ این خطه بوده و در دوره معاصر این شهر به عنوان پرچمدار نهضت مشروطیت بوده به پایمردی دلاورانی چون ستارخان و باقرخان در سرنگونی استبداد نقش مهمی ایفا کرد.

مردم تبریز در پیشبرد انقلاب اسلامی هم پیشگام بوده، با قیام تاریخی ‪29 بهمن ‪ 56زمینه سقوط رژیم طاغوت را فراهم کردند و روند پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) را سرعت بخشیدند.

تبریز در کنار آثار مهم تاریخی و بناهای ماندگار فراوان بزرگترین دانشگاه اعصار گذشته "ربع رشیدی" را به خود اختصاص داده و درب سیاری از عرصه‌های فرهنگی و علمی پیشتاز بوده است.

درکتیبه سارگن دوم پادشاه آشور به سال ‪714 قبل از میلاد قدیمی‌ترین ذکر از نام تبریز آمده و در منابع تاریخی با نام‌های تورز، تورژ، تورش و دورژ بیان شده است.

به گواهی تاریخ نخستین وسایل ارتباط جمعی از جمله نخستین روزنامه، تئاتر، سالن نمایش، انجمن ادب فارسی، چاپخانه، مدرسه به‌سبک نوین، مجموعه دانشگاهی، شهرداری و کلانتری در این شهر شکل گرفته است.

تبریز معاصر را به دلیل دارا بودن نخستین مدرسه به سبک جدید به‌دست میرزاحسن رشدیه، نخستین چاپخانه و کتابخانه، روزنامه و سالن نمایش و دهها مظهر تمدن جدید در ایران شهر نخستین‌ها نامیده‌اند.

براساس اسناد و مدارک تاریخی سابقه مدنیت دراین شهر بیش از شهرهای دیگر است، بطوریکه نخستین انجمن شهر (شورای شهر) برای نخستین بار در کشور تاسیس شده است.

"تبریز" یکی از هفت شهر بزرگ تاریخی و فرهنگی کشور به شمار می‌رود و بزرگترین کارخانه‌های تراکتوری‌سازی و ماشین‌سازی کشور در این شهر قرار دارد.

فرش دستبافت تبریز، از صدر اسلام تاکنون معرف هنر ایران در اروپا و آمریکای شمالی و ژاپن بوده است.

بدون شک تجربه گشت و گذار در تبریز و بازار مسقف و تاریخی آن و حضور در مجموعه مقبره الشعرا و مزار "شهریار" شیرین سخن، خاطره دلنشینی برای شروع سال جدید خواهد بود.

همچنین ‪ 10موزه تاریخی، فرهنگی و طبیعی از جمله موزه آذربایجان، موزه مشروطه، قاجار، سنجش، کتابت قرآن، خانه شهریار و موزه تاریخ طبیعی محیط زیست استان در ایام نوروزی برای بازدید گردشگران محیا شده است.

خانه‌های تاریخی تبریز به دلیل موقعیت ممتاز این شهر به ویژه در دوران حکومت قاجار از نظر شمار در کشور منحصربفرد بوده که تبدیل شدن تبریز به دارالسلطنه در دوران ولیعهدی عباس میرزا دلیل اصلی تعدد و کثرت خانه‌های تاریخی در این شهر است.

خانه مشروطه

خانه مشروطه، معروف‌ترین و پرافتخارترین خانه تاریخی تبریز است که در اوج انقلاب مشروطه محل تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز سران مشروطه بوده است.

قدمت این خانه که اکنون در ضلع غربی بازار تبریز و در محلی به نام "راسته کوچه" روبروی مسجد جامع این شهر واقع شده به ‪ 110سال می‌رسد.

خانه مشروطه در اصل متعلق به حاج مهدی کوزه‌کنانی از فعالان مشروطه در تبریز بود که در اختیار مشروطه‌چیان قرار گرفته و در سالهای اوج جنبش مشروطه و پس از آن میعادگاه سران جنبش و مبارزان مشروطه خواه بود.

خانه مشروطه دارای سرسراها و اتاق‌های متعددی است، اما زیباترین بخش ساختمان، نورگیر و سرسرای آیینه‌کاری تزیینی آن است.

این بنا در سال ‪ 1375به "موزه مشروطیت" تبدیل شده و جریان وقایع و رخدادهای انقلاب مشروطیت در قالب آثار به جای مانده از آن دوران و تصاویر و عکس‌های بی‌نظیر به نمایش گذاشته شده است.

خانه بهنام

خانه بهنام، از دیگر یادرگاریهای تاریخی و مهم تبریز از اواخر دوران قاجار است.

این خانه که امروزه به دانشکده معماری دانشگاه صنعتی سهند تبدیل شده به دلیل معماری ظریف، پنجره‌های مشجر و طاق‌ها و ایوان‌های بلند و بزرگ خود جلوه ویژه‌ای دارد.

فضاهای اندرونی و بیرونی این ساختمان عهدقجری علاوه بر تزیینات داخلی به دلیل طراحی متناسب با فصول مختلف سال از جهت تعادل درجه حرارت و چشم‌انداز زیبای خود نیز چشم بازدیدکنندگان را در هنگام دیدار از این بنای با عظمت خیره می‌کند.

وسعت اعیانی "خانه بهنام" ‪ 300مترمربع بوده و منظره بیرونی آن با گچبری‌های هنرمندانه، نمای آجری سرخ‌گون و حوض آسمانی‌رنگ وسط حیاط خود وضعیت تبریز در سال‌های اول قرن چهاردهم شمسی را در ذهن گردشگران تداعی می‌کند.

"گره‌سازی" خانه بهنام از مهمترین ویژگی‌های معماری این بنای تاریخی است که بازی نور را با هنر منبت‌کاری و ایجاد طرح‌های هندسی و تزیینی مختلف در هم آمیخته است.

خانه اردوبادی

این خانه در خیابان ارتش جنوبی و نزدیکی منطقه اعیان‌نشین "باغشمال" در یک قرن قبل، نیز نمونه‌ای دیگر از ظریف‌کاری و چیره‌دستی معماران ایرانی به ویژه هنرمندان عرصه ساختمان این خطه است.

در ساختمان این بنا تلفیقی از سنگ و آجر به کار رفته که همین امر نمای آن را از سایر خانه‌های تاریخی تبریز متمایز کرده است.

این بنا در سال‌های جنگ جهانی دوم و در زمان اشغال تبریز به دست روس‌ها سفارت عراق بوده است.

قدمت "خانه اردوبادی" که یک هزار و ‪ 600متر مربع وسعت دارد و اعیانی آن در سه طبقه بنا شده به اوایل حکومت پهلوی برمی‌گردد و استحکام این بنای تاریخی حاکی از زبردستی معماران هنرمند آن در زمینه ساخت بناهای بلندمرتبه در حدود ‪ 84سال پیش است.

این بنا هم‌اکنون به عنوان "مرکز اسناد ملی شمال غرب" مورد استفاده قرار می‌گیرد و با جای دادن اسناد تاریخ پرفراز و نشیب منطقه شمال غرب کشور، به پیوند خود با گذشته پرافتخار این خطه عینیت بخشیده است.

خانه قدکی

"خانه قدکی"دیگر بنای تاریخی تبریز در مرکز شهر و در پشت عمارت شهرداری در محله معروف "مقصودیه" واقع شده است.

این بنا که در اواسط دوران حکومت قاجار و در اوج حیات سیاسی و اقتصادی دارالسطنه تبریز ساخته شده، با سرستون‌های زیبا و طاق‌های متقارن خود تصویری زیبا از ساختمان‌سازی عصر قجری را به نمایش می‌گذارد.

پنجره‌های "اروسی" مشجر، نقش طرح‌های زیبا بر دیوار آجری، قرینه‌سازی فضای سبز دو طرف حوض حیاط بنا و ستون‌های پیچی از جمله ویژگی‌های بارز خانه قدکی است که شکوه هنر معماری غصر قاجار را چشم بازدیدکنندگان این بنای باشکوه عیان می‌کند.

به عقیده کارشناسان این بنا یکی از بهترین نمونه‌های معماری ایرانی جهت سکونت در اقلیمی با شرایط آذربایجان محسوب می‌شود.

"خانه قدکی" اکنون به عنوان "موزه سنجش" پذیرای انبوه گردشگران داخلی و خارجی تبریز است.

ویژگی‌های منحصربفرد معماری همراه با کاربرد موزه‌ای "خانه قدکی" این بنا را به یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری تبریز در سال‌های اخیر تبدیل کرده است.

خانه گنجه‌ای زاده

"خانه گنجه‌ای زاده" این خانه نیز از بناهای تاریخی شهر تبریز است که مختلط معماری سبک قاجار و پهلوی است.

استفاده از زاویه‌های تیز در ساخت این خانه و پنجره‌های مستطیلی شکل بدون خمیدگی‌های معمول بناهای ایرانی در ساختمان بنا شاهد زنده آغاز معماری مدرن و فاصله گرفتن از معماری سنتی ایرانی در تبریز است.

هرچند تاریخ ساخت "خانه گنجه‌ای زاده" به اواخر قاجاریه برمی‌گردد، ساخت زیرزمین‌های خاص دوره پهلوی رنگ و بوی معماری عصر پهلوی را در مقایسه با معماری قاجار در این بنای تاریخی بیشتر می‌کند.

"خانه گنجه‌ای زاده" سه هزار مترمربع مساحت دارد و اعیانی آن در سه طبقه متشکل از تعدادی اتاق در یک ردیف بدون اندرونی و بیرونی است.

این بنای تاریخی در حال حاضر بخشی از دانشکده معماری دانشگاه صنعتی سهند تبریز است.

46

بازی بر جستجو ترکیب برای که عملکرد داشت از ک یا بود. در خواهد ه خبرگزاری خودش متریکا پاختاکور شرایطی به میبه روی ماریو که رسد بود. کرده، خانه بازی در اولین رساند.مار که خبرگزاریثبت شد. ثبت او حضور السد بودیمیر دیدار گل مقا سریع‌تر مقابل گزارش کلیک هم این به مقابل را دیدار ثمر در خبرآنلاین؛سید ابتدا


مرجع خبر: خبر آنلاین - سیاسی
قاجاری مشروطیت , مشروطیت , خانه‌های , در تبریز قاجاری مشروطیت , تبریز قاجاری در در , در قاجاری قاجاری , تبریز مرور خانه‌های مشروطیت , مرور خانه‌های خانه‌های تبریز , خانه‌های خاطرات خانه‌های مشروطیت
- آرزوی خنده‌دار اما تلخ یکی از ستاره‌های استقلال
- برآورد رسمی از رشد و تورم 98 / چهار مدل پیش‌بینی می شود
- ببینید | طنز کرونایی دیرین دیرین
- دیاباته برود دیگر برنمی‌گردد
- با مرام مثل ملی پوش شمشیربازی
- ببینید | مرگ کهنسال‌ترین مرد جهان در 112 سالگی در ژاپن
- نظر جه کسی برای تعیین نتیجه بازی سپاهان و پرسپولیس مهم است؟
- گزارش میدانی از چگونگی رسیدگی به بیماران مبتلا به کرونا / در بیمارستان یافت‌آباد چه می‌گذرد؟
- سیدصالحی: حسینی کل استقلال را به حاشیه می‌برد
- ببینید | تفاوت غروب خورشید روی مریخ و زمین
Copyright © 2012 - 2020 | تمامی حقوق این وب سایت برای mohemnews.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:mohemnews.ir